روشنایی ,استفاده ,خانه ,روشن ,توانستند ,چراغ ,سیستم روشنایی ,روشنایی برقی ,پیشرفت زیادی ,صنعت پیشرفت ,تاریخچه چراغ ,صنعت پیشرفت زیادی

نیاز به روشنایی از زمان های قدیم و کهن احساس می شد با کشف آتش این نیاز تا حدودی برطرف شد و افراد می توانستند با روشن کردن آتش روشنایی نسبی در شب ها را داشته و خود را از خطرات دور نگه دارند اما آتش ساکن بود و نمی توانستند از آن برای حمل و نقل و جا به جا شدند استفاده نمود بعد ها با استفاده از درخت رزین توانستند مشعل هایی تولید کنند  که روشنایی را در هنگام حرکت به آنها میدادند .

اما ساخت مشعل در تاریخچه چراغ به گونه ایی بود که دوام زیادی نداشت بعدها اجداد ما توانستند با استفاد هاز روغن حیوانات و گیاهان و درختان  و استخوان و یا چوپ و خزه و پوست درختان مشعل های با دوامی بسازند که مدت طولانی تری روشن می ماند .

بعد ها برای روشن نگه داشتن خانه ها از  شمع بهره بردند به طوری که شمعی از روغن و پیه حیوانات می ساختند که محیط خانه ها را در شب روشن نگه دارد .

استفاده از مشعل های دست ساز برای مجالس و عروسی ها و رفت و آمد در شب و غیر تا زمان قرن 17  رواج داشت و هیچ روشنایی دیگری کشف نشده بود تا زمانی که یک فرد هلندی  توانست با استفاده از روغن چراغ  روشنایی  بسازد و  آن را در آمستردام در سال 1669 نصب نماید با شروع انقلاب صنعتی نیاز به روشنایی و چراغ ها روغنی ارزان قیمت در شب بسیار زیاد شد .

اما با کشف پارافین (نفت خالص و تصویه شده ) در امریکا صنعت روشنایی در تاریخچه چراغ بسیار پیشرفت کرد به طوری که چراغ ها با سوخت روغن های حیوانی منسوخ و بجای آن چراغ هایی با سوخت پارافین جایگزین آن شد این اتقاف در سال 1859 افتاد .

 بعد از آن مهندس بکر در آلمان با کمک گرفتن از گاز تولید شده از ذغال ها کارخانه ایی را بنا کرد، که این  کارخانه در سال 1863 اولین کارخانه گاز دنیا بود که در لندن بنا شد .

در سال های بعد چراغ های خیابان ها از روشنایی های روغنی و پارفینی به روشنی هایی که از گاز مصرف می کردند تغییر کرد این چراغ ها به صورتی بودند که از زیر زمین لوله های گاز را به چراغ ها میرساندند  و چراغ ها نیز با سوزاندن آنها روشن می ماندند .

بعد ها برای روشنایی های داخل خانه ها نیز از گاز استفاده شد اما با توجه به هزینه لوله کشی و هزینه گاز (که بیشتر از نفت بود) و  رساندن گاز به خانه ها و بوی ناشی از سوختن گاز که نامطبوع بود این روش نیز زیاد مناسب نبود .

در سال 1804 دروموند با قرار دادن سنگ آهکی بر روی شلعه گاز هیدروژن باعث تولید نور زیاد شد با کمک او اولین نور افکن برای سالن های تئاتر ساخته و به کار برده شد .

به کمک دیوی و جیلوچکف درسال های مختلف این صنعت پیشرفت زیادی کرد به طوری که درسال 1858 هوگوبرونر  اولین کار خانه برق دنیا را با توجه به عملکرد و متناسب با  لامپ های قوسی بنا کرد .

لامپهای قوسی در خیابان ها برای روشنایی ها  استفاده نشد چون محدود روشنایی کمی داشت و نمی توانستند از آن استفاده نمایند .

پیشرفت چراغ ها همین طور کم کم به وسیله دانشمندان گوناگون پیش می رفت تا زمانی که ادیسون لامپهای حبابی را اختراع نمود،  ادیسون در سال 1879 توانست سیستم روشنایی های را تغییر داده و یک سیستم روشنایی برقی اختراع نماید .

بعدها این صنعت پیشرفت زیادی داشت تا امروز که در خیابان ها و مکان های عمومی از سیستم روشنایی برقی کم مصرف و حتی خورشیدی (تامین انرژی به وسیله خورشید ) استفاده می شود .

 

منبع:لامپهای LED ،چراغ های پارکی ، چراغ های سقفی

منبع اصلی مطلب : لامپهای LED
برچسب ها : روشنایی ,استفاده ,خانه ,روشن ,توانستند ,چراغ ,سیستم روشنایی ,روشنایی برقی ,پیشرفت زیادی ,صنعت پیشرفت ,تاریخچه چراغ ,صنعت پیشرفت زیادی
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

سایت : تاریخچه چراغ